AIMH040-420B Bi-directional Hall Effect Current Transducers 4~20 mA Output ±15 Vdc Supply by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH040-420B
QuantityPrice
Availability: 81 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500, 800, 1000
Output4~20mA
Response Time10 µs
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)1.6 in (40 mm)
SeriesAIMH
Description
  • The AIMH040-420B Bi-directional Hall Effect Sensor has a 40mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH040-420B is powered by a ±15 Vdc power supply (max consumption 35mA, not included)
  • The AIMH040-420B is 1% accurate