AIMH040-420T Series Hall Effect Current Transducers 4~20 mA Output 12 Vdc Supply by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH040-420T
QuantityPrice
Availability: 116 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500, 800, 1000
Output4~20mA
Response Time10 µs
Supply Voltage12 Vdc
DirectionUni-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)1.6 in (40 mm)
SeriesAIMH
Description
  • The AIMH040-420T Uni-Directional Hall Effect Sensor has a 40mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH040-420T is powered by a 12 Vdc power supply (max consumption 35mA, not included)
  • The AIMH040-420T is 1% accurate