AIMH040-5VT Series Hall Effect Current Transducers 5 Vdc Output by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH040-5VT
QuantityPrice
Availability: 132 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500, 800, 1000
Output5 Vdc
Response Time10 µs
Supply Voltage12 Vdc
DirectionUni-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)1.6 in (40 mm)
SeriesAIMH
Description
AIMH040-5VT Hall Effect Current Sensors measure up to 1000 Adc and output a corresponding 5 Vdc signal
  • The AIMH040-5VT Hall Effect Sensor has a 40mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH040-5VT is powered by a 12 Vdc power supply (max consumption 35mA)
  • The AIMH040-5VT is 1% accurate
  • Output: 5 Vdc
  • Unidirectional
  • Supply Power: 12 Vdc