AIMH040-5V Series Hall Effect Current Transducers ±5 V Output by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH040-5V
QuantityPrice
Availability: 71 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500, 800, 1000
Output±5 V
Response Time10 µs
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeAC, DC
Opening (greatest dim.)1.6 in (40 mm)
SeriesAIMH
Description
AIMH040-5V Hall Effect Current Sensors measure up to 1000 A ac/dc and output a corresponding ± 5 Vdc signal
  • The AIMH040-5V Hall Effect Sensor has a 40mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH040-5V is powered by a ±15 Vdc power supply (max consumption 35mA, not included)
  • The AIMH040-5V is 1% accurate
  • Output: ± 5 Vdc
  • Bidirectional
  • Supply Power: ±15 Vdc