AIMH021-420B Bi-directional Hall Effect Current Transducers 4~20 mA Output ±15 Vdc Supply by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH021-420B
QuantityPrice
Availability: 220 in stock
Non-Stock Lead Time: 3-4 Weeks
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)50, 100, 200
Output4~20mA
Response Time10 µs
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)0.8 in (21 mm)
SeriesAIMH
Description
  • The AIMH021-420B Hall Effect Sensor has a 21mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH021-420B is powered by a ±15 Vdc power supply (max consumption 35mA, not included)
  • The AIMH021-420B is 1% accurate