AIMH021-420 Uni-directional Hall Effect Current Transducers 4~20 mA Output ±15 Vdc Supply by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH021-420
(terminal block only if no option selected)
Wire Leads Information (Opens in new tab)
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 35 in stock
Non-Stock Lead Time: 3-4 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)50, 100, 200
Output4~20mA
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Response Time10 µs
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionUni-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)0.8 in (21 mm)
SeriesAIMH
Description
  • The AIMH021-420 Hall Effect Sensor has a 21mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH021-420 is powered by a ±15 Vdc power supply (max consumption 35mA, not included)
  • The AIMH021-420 is 1% accurate