AIMH021-5VT Series Hall Effect Current Transducers 5 Vdc Output by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH021-5VT
QuantityPrice
Availability: 97 in stock
Non-Stock Lead Time: 3-4 Weeks
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)50, 100, 200, 25
Output5 Vdc
Response Time10 µs
Supply Voltage12 Vdc
DirectionUni-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)0.8 in (21 mm)
SeriesAIMH
Description
AIMH021-5VT Hall Effect Current Sensors measure up to 200 Adc and output a corresponding 5 Vdc signal
  • The AIMH021-5VT Hall Effect Sensor has a 21mm opening and has been factory calibrated so that there is no offset noise voltage to compensate for
  • The AIMH021-5VT is powered by a 12 Vdc power supply (max consumption 35mA, not included)
  • The AIMH021-5VT is 1% accurate
  • Output: 5 Vdc
  • Unidirectional
  • Supply Power: 12 Vdc