AIMH021-5V Series Hall Effect Current Transducers ±5 V Output by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH021-5V
QuantityPrice
Availability: 252 in stock
Non-Stock Lead Time: 3-4 Weeks
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)50, 100, 200
Output±5 V
Response Time10 µs
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeAC, DC
Opening (greatest dim.)0.8 in (21 mm)