JRF-MOI-0200A-PU-115 Rogowski Coil 200 A Input 333mV Output by J&D
Clearance Pricing
Manufacturer: J&D
SKU: JRF-MOI-0200A-PU-115
Availability: 12 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)200
Output0.333 Vac
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Supply Voltage24 Vdc
Error %< 1
Opening (greatest dim.)4.5 in (115 mm)
# of Inputs1
SeriesJRF-MOI-PU
Description
  • They are easier to install and measure than traditional split and solid core CT
  • JRF-MOI-PU coils can be used in single and three-phase measurement applications
  • The output of the built-in voltage integrator provides an AC voltage of 333mV at the rated input current
  • There is an option to choose a different output voltage between 100-500mV AC at up to 6,000 Amps
  • The built-in integrator and DC power supply allows simple wiring installation
  • Multiple rogowski coils can be powered by one AC/DC power supply
  • Input: 200A
  • Output Signal: 333mVAC
  • Power Requirement: +24 Vdc, ±5%, 70mA Maximum
  • Opening: 4.53 in (115 mm)
  • APPLICATIONS
    • Revenue-Grade distribution transformer monitoring
    • Energy sub-meters
    • Power meters
    • Power quality monitoring
    • Condition monitoring
    • Distributed measurement systems
  • FEATURES
    • AC current probe
    • Flexible and lightweight
    • Easy & quick installation in uninterruptible power line
    • Insulation CAT III 1000V, IV 600V
    • Accuracy Class 0.5/1.0 complying with IEC61869-2
    • Certificated for & CE complying with IEC 61010-1
    • Available sizes are: ID 80mm and 115mm