JRF-MOI-PU-80 Rogowski Coil 333mV by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JRF-MOI-PU-80
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Output0.333 Vac
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Supply Voltage24 Vdc
Error %< 1
Opening (greatest dim.)3.1 in (80 mm)
# of Inputs1
SeriesJRF-MOI-PU
Description
The J&D JRF-MOI-PU 333mV Rogowski coil current transformers are accurate, flexible, rope style air coils that can be connected around conductors while the conductor is “live”
  • They are easier to install and measure than traditional split and solid core CT
  • JRF-MOI-PU coils can be used in single and three-phase measurement applications
  • The output of the built-in voltage integrator provides an AC voltage of 333mV at the rated input current
  • There is an option to choose a different output voltage between 100-500mV AC at up to 6,000 Amps
  • The built-in integrator and DC power supply allows simple wiring installation
  • Multiple rogowski coils can be powered by one AC/DC power supply
  • Output Signal: 333mVAC
  • Power Requirement: +24 Vdc, ±5%, 70mA Maximum
  • Opening: 3.1 in (80 mm)
    • Insulation CAT III 1000V, IV 600V
    • Accuracy Class 0.5/1.0 complying with IEC61869-2
    • Certificated for & CE complying with IEC 61010-1
    • Available sizes are: ID 80mm and 115mm