JRF-MOI-80 Rogowski Coil 333mV by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JRF-MOI-80
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Output0.333 Vac
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Supply Voltage5 Vdc
Error %< 1
Opening (greatest dim.)3.1 in (80 mm)
# of Inputs1
SeriesJRF-MOI
Description
The JRF MOI 333mV Precision Clamp-on Rogowski coil current transducer has been designed for accurate measurement of AC current with a safe output voltage of 333 mVac RMS
  • With its built-in voltage integrator, it can replace the existing CT directly
  • Output Signal: 333mVAC
  • Power Requirement: +5 Vdc, 30mA Maximum
  • Opening: 3.1 in (80 mm)
    • Insulation CAT III 1000V, IV 600V
    • Accuracy Class 0.5/1.0 complying with IEC61869-2
    • Certificated for & CE complying with IEC 61010-1
    • Available sizes are: ID 80mm and 115mm