ACT-0036-400 36mm 400A Input 5A Output Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: ACT-0036-400
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 14 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)400
Ratio80:1
Output5 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %0.5, 1
Opening (greatest dim.)1.4 in (36 mm)
SeriesACT
Description
Magnelab's ACT-0036-400 is a compact 1A or 5A output current transformer with a 36 mm opening