ACT-0036-200 36mm 200A Input 5A Output Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: ACT-0036-200
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 42 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)200
Ratio40:1
Output5 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %3
Opening (greatest dim.)1.4 in (36 mm)
SeriesACT
Description
Magnelab's ACT-0036-200 is a compact 1A or 5A output current transformer with a 36 mm opening