JC24F-200A:100mA Ratio Output Current Transformers by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JC24F-200A:100mA
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 10 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)200
Ratio2000:1
Output0.1 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
SeriesJCF
Description
  • The JCxxF is designed for energy management with a convenient connection to most sub-meters
  • The split-core design allows for easy installation in existing architecture
  • Applications
    • HVAC & Pumps
    • Refrigeration
    • Small Industrial Motors
    • Fans
    • Lighting
  • Benefits
    • Small-size, light-weight
    • Simple Installation
    • Over-Voltage protection circuit is installed
  • Features
    • Isolated plastic case recognized according to UL94-V0
    • UL/EN 61010-1 certified
Part NoInput Rating (A)
JC24F-125A:100mA125
JC24F-200A:100mA200
Discontinued PartTry this product
JS24FL-200A:100mAJC24F-200A:100mA