G4CM690V16ATL20 Power factor monitoring (cosφ) in 1- or 3-phase mains by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: G4CM690V16ATL20
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input85~690 Vac 1Φ, 85~400 Vac 3Φ, 85~690 Vac 3Φ
Supply Voltage12~500 Vac
Phase1P2W, 3P3W, 3P4W
ContactDPDT, 2CO
DisplayLED
LEDGreen, Red, Yellow
SeriesGamma
Description
  • Monitoring of inductive and capacitive consumers
  • Multifunction
  • Temperature monitoring of the motor winding
  • Reset-key
  • Fault latch
  • Recognition of disconnected consumers as good or fault state
  • Suitable for VFI (10 to 100Hz)
  • Supply Voltage 12 to 500 Vac selectable via power module type TR3 according to specification of power module. This is required.
  • DPDT / 2 change over contacts
  • Width 45mm