AIMH165-5V Series Hall Effect Current Transducers ±5 V Output by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH165-5V
(terminal block only if no option selected)
Wire Leads Information (Opens in new tab)
Availability: 2 in stock
Output±5 V
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeAC, DC
Opening (greatest dim.)6.5 in (165 mm)
SeriesAIMH
Description
AIMH165 Series 165 x 52 mm Hall Effect Current Sensor
  • Aim Dynamics AIMH165 series utilizes the Hall Effect principle to measure DC (and AC) current up to 5,000 A
  • They output a corresponding ±5 Vdc or 4-20 mA signal, depending on the option chosen
  • Supply Power ±15 Vdc