AIMH165-420 Clearance Uni-directional Hall Effect Current Transducers 4~20 mA Output by Aim Dynamics
Clearance Pricing
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH165-420 Clearance
(terminal block only if no option selected)
Wire Leads Information (Opens in new tab)
Availability: 3 in stock
Non-Stock Lead Time: 3-4 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)1000, 3000
Output4~20mA
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionUni-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)6.5 in (165 mm)
SeriesAIMH
Description
AIMH165-420 Uni-directional Series 165 x 52 mm Hall Effect Current Sensors measure up to 5000 Adc and output a corresponding 4-20mA  signal
  • Aim Dynamics AIMH165-420 series utilizes the Hall Effect principle to measure DC current up to 5,000 A
  • They output a corresponding 4-20 mA signal
  • Supply Power ±15 Vdc