AIMH165-420B Bi-directional Hall Effect Current Transducers 4~20 mA Output by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMH165-420B
(terminal block only if no option selected)
Wire Leads Information (Opens in new tab)
Availability: 0 in stock
Output4~20mA
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Supply Voltage±15 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)6.5 in (165 mm)
SeriesAIMH
Description
AIMH165-420B Bi-directional Series 165 x 52 mm Hall Effect Current Sensors with Rated Primary Currents up to 5000 Adc and output a corresponding 4-20mA  signal
  • Aim Dynamics AIMH165-420 series utilizes the Hall Effect principle to measure DC current up to 5,000 A
  • They output a corresponding 4-20 mA signal
  • Supply Power ±15 Vdc