AIMDC 10 Vdc Output Voltage Transducers by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: AIMDC-10V
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input TypeDC
Input Rating (V)100 Vdc, 1000 Vdc
Output5 Vdc, 10 Vdc, 4~20mA
Error %0.5
Linearity (%)0.2
Supply Voltage15~36 Vdc
SeriesAIMDC
Description
The AIMDC-10V Series, by Aim Dynamics, is an optically isolated (3 kV) DC voltage sensing device
  • It’s rated at 1000 Vdc or 100 Vdc, depending on the model, and outputs a proportional 10 Vdc signal
  • The AIMDC is compact and mounts on a DIN rail
  • Features
    • Isolated 100 Vdc or 1000 Vdc Input
    • DIN Rail Mounting
    • 0.5% Accuracy