DC1-PRO-100Vdc Voltage Transducers by Aim Dynamics
Manufacturer: Aim Dynamics
SKU: DC1-PRO-100Vdc
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 6 in stock
Input TypeDC
Input Rating (V)100 Vdc
Output4~20mA, 5 Vdc
Error %0.5
Linearity (%)0.2
Supply Voltage15~36 Vdc
Description
The Aim Dynamics DC1-PRO series of optically isolated DC voltage transducers with rated input voltage of 1500 Vdc to an output of 4-20 mA or 0-5 Vdc output (model dependent) that is proportional to the input
  • Features
    • Optically Isolated (4.5 kV) Vdc Input
    • Low Voltage Output
    • DIN Rail Mounting
    • 0.5% Accuracy