ACTL-0750-150 Opt C0.6 150A Input 333mV Output Split-Core Current Transducer by Socomec
Manufacturer: Socomec
SKU: ACTL-0750-150 Opt C0.6
Availability: 73 in stock
Non-Stock Lead Time: 2 Weeks
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)150
Output0.333 Vac
Shape/StyleSplit-Core
Error %0.5
Opening (greatest dim.)0.8 in (20 mm)
  • Square 0.75 in. Window Opening
  • Safe: built-in burden resistor provides 0.333 Vac voltage output at the rated full scale current—no shorting blocks needed
  • 333mV Output