ACTL-0750-020 Opt C0.6 20A Input 333mV Output Split-Core Current Transducer by Socomec
Manufacturer: Socomec
SKU: ACTL-0750-020 Opt C0.6
Availability: 39 in stock
Non-Stock Lead Time: 2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)20
Output0.333 Vac
Shape/StyleSplit-Core
Error %0.5
Opening (greatest dim.)0.8 in (20 mm)
# of Inputs1
SeriesACTL
Description
  • The 100:1 turn down ratio of Accu-CTs is ten times better than industry standard CTs
  • The unique one-handed opening and closing mechanism makes installation a snap
  • Square 0.75 in. Window Opening
  • Safe: built-in burden resistor provides 0.333 Vac voltage output at the rated full scale current—no shorting blocks needed
  • UL 2808 Listed meets 2017 NEC code requirements for field installed current transformers
  • Exceptionally low phase angle error: essential for accurate power and energy measurements
  • Glove-friendly: easy to open and install with one hand while wearing safety gloves
  • 333mV Output