ACT-0024-200 24mm 200A Input 5A Output Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: ACT-0024-200
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 13 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)200
Ratio40:1
Output5 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
SeriesACT
Description
Magnelab's ACT-0024-200 is a compact 5A output current transformer with a 24 mm opening