ACT-0024-100 24mm 100A Input 5A Output Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: ACT-0024-100
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 69 in stock
Non-Stock Lead Time: 2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)100
Ratio20:1
Output5 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %3
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
SeriesACT
Description
Magnelab's ACT-0024-100 is a compact 5A output current transformer with a 24 mm opening