V4IA100A 24-240V AC/DC Active Current Transducer / 1-Phase Current by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: V4IA100A 24-240V AC/DC
Availability: Available in 1 Week
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)25, 50, 75, 100
Shape/StyleSolid-Core
Output0~20mA, 4~20mA, 0~10 Vdc
Error %2, 2.5
Supply Voltage24~240 Vdc, 48~240 Vac
DirectionUni-directional
Input TypeAC, DC
Opening (greatest dim.)0.6 in (15 mm)
SeriesVeo
Description
Tele Haase V4IA100A 24-240V AC/DC is an Active Current Transducer / 1-Phase Current
  • Current transducer 1 phase VEO series
  • Measuring range: 0-25A, 0-50A, 0-75A, 0-100A AC/DC
  • Measuring output: 0-20mA DC, 4-20mA DC, 0-10VDC
  •  Ratiometric analog output selectable
    • 10 mA ±10 mA
    • 12 mA ±8 mA
    • 5 V ±5 V
      • This would mean that the zero range is at 5V, discharging would be negative (all the way to zero) and charging the battery would lead to positive current on the input, leading to up to 10V on the analog outputs
  • Current measuring system: integrated HALL transducer
  • Special features
    • Bidirectional and unidirectional current measurement
    • 6kV isolation voltage
    • Range Magnifier
  • Supply voltage 48 - 240V AC; 24 - 240V DC
  • Width 45 mm