UCT-1250-000 Ratio Based Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: UCT-1250-000
Standard 8-FT-LEADS-22AWG are pre-selected
QC = Quick Connect
WC = Waterproofed Connection + 2 Days
F = Factory + 21 Days
Wire Leads Information (Opens in new tab)
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 5 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)400
Ratio1700:1
Shape/StyleSolid-Core
Error %0.5
Opening (greatest dim.)1.25 in (32 mm)
SeriesUCT
Description
Magnelab’s UCT-1250-000 compact current sensor has a 1.25 in. opening, high accuracy and input up to 400 Amp