SCT-125C-000 Ratio Based Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: SCT-125C-000
Standard 8-FT-LEADS-22AWG are pre-selected
QC = Quick Connect
WC = Waterproofed Connection + 2 Days
F = Factory + 21 Days
Wire Leads Information (Opens in new tab)
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 8-9 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)800
Ratio7500:1
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Opening (greatest dim.)1.25 in (32 mm)
SeriesSCT
Description
  • The SCT-125C is a Split Core CT with a 1.25″ opening
  • It has no hinges to break, making it durable
  • This makes retrofitting existing installations simple
  • Frequent Applications
    • Submetering
    • Revenue-grade Metering
    • Smart Home Energy Management System
    • Power Generation Monitoring
    • Industrial Pump Monitoring
    • Solar Consumption Monitoring
    • EV Charging Stations
    • Substation LV/MV/HV
    • Lifecycle Management of Equipment
  • Unsure if you need a revenue grade current sensor?
    • The system is only as good as the weakest component!
  • Features
    • Rated input up to 200 Amps (model dependent or custom amperage)
    • No Burden Resistor, 1:7500 Ratio
    • Linearity accuracy: ±0.5 %
    • Phase angle: 50 A or higher < 0.5° at Rated Current
    • Leads: 8 ft (2.4 m) twisted-pair 22 AWG
    • Maximum Voltage: 600 V (on Primary Conductor)