SCT-1250-000 Ratio Based Current Transformer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: SCT-1250-000
Standard 8-FT-LEADS-22AWG are pre-selected
QC = Quick Connect
WC = Waterproofed Connection + 2 Days
F = Factory + 21 Days
Wire Leads Information (Opens in new tab)
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: -15 in stock
Non-Stock Lead Time: 8-9 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)800
Ratio7500:1
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Opening (greatest dim.)1.25 in (32 mm)
SeriesSCT
Description
  • The SCT-1250 is a Split Core CT with a 1.25″ opening
  • It has no hinges to break, making it durable
  • This makes retrofitting existing installations simple
  • Frequent Applications
    • Data logging
    • Recording
    • Power monitoring
    • Energy management
    • Cost allocation
  • Why the SCT-1250 split core CT?
    • For example, given a 120A circuit breaker, the SCT-1250-100 would work well, because it will maintain its accuracy up to 130A (130% of the rated input)
    • The SCT-1250 has 7500 turns
    • If you purchase the unburdened option, you will see 13.33 mA on the secondary for every 100A on the primary.