S9IA300AM Current transformer 300A AC/DC TRMS-RS485 MODBUS by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: S9IA300AM
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)300, 150
Output10 V
Shape/StyleSolid-Core
Error %0.5
Supply Voltage12~30 Vdc
CommunicationModbus RTU, RS485
DirectionBi-directional
Input TypeAC, DC
Opening (greatest dim.)1.3 in (33 mm)
Description
  • AC/DC Current Transformer TRMS (True Root Mean Square)
  • 0.5 % Accuracy
  • RS485 Modbus integrated
  • TRMS measurement (monopolar) or DC (bipolar)
  • 0-10V analog output
  • Din rail mountable
  • Fully configurable by free interface software
  • Range
    • 300A TRMS or 150A TRMS, (DIP switch setting)
    • ±300A / ±150A DC bipolar, (DIP switch setting)