RUT241033000 Global Industrial Cellular Router by Teltonika
View spec sheet
Manufacturer:
Teltonika
SKU:
RUT241033000
Optional UPS or Spare Power Supply
Please select
BAT120 UPS IN: 9~30 Vdc OUT: 12 Vdc [+$154.90]
PR3PUUS3 PS IN: 100~240Vac OUT: 9 Vdc [+$15.80]
PR3PXUS3 PS IN: 100~240Vac OUT: 12 Vdc [+$22.00]
Availability:
126 in stock
Qty:
Add to cart
Minimum Order Quantity is 1
Add to compare list
Email a friend
Products specifications
Attribute name
Attribute value
Region
Global
Carrier
AT&T, Bell, T-Mobile
# of Ethernet Ports
2 * 10/100 Mbps
GNSS / GPS
No
Bluetooth
No
Communication
Modbus TCP
Series
RUT241
Supply Voltage
9~30 Vdc
Resources
The Connectivity Blueprint
Wiki
Data Sheet
Description
RUT241033000 Global Industrial Cellular Router
Digital Inputs and Outputs coupled with advanced RutOS software enable solution automation scenarios
Connectivity: 4G LTE (Cat 4), 3G, 2G
WI-FI: Wireless Access Point with Hotspot functionality
WAN failover: Automatic switching to available Backup connection
RMS: For remote management, access & VPN services
RUT241033000 Frequencies
4G (LTE-FDD): B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B18, B19, B20, B25, B26, B28
4G (LTE-TDD): B38, B39, B40, B41
3G: B1, B2, B4, B5, B6, B8, B19
2G: B2, B3, B5, B8
Standard Packaging Includes
Router RUT241
9 W PSU