RIBXGTV10 20, 50, 100 Amp Input AC Transducer 10 Vdc Output by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIBXGTV10
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)20, 50, 100
Output10 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Supply VoltageSelf Powered
Error %1.2
Opening (greatest dim.)0.5 in (13 mm)
# of Inputs1
SeriesRIB
Description
Functional Devices RIBXGTV10 Enclosed Self-Powered Split Core AC Transducer
  • Dip Switch selectable sensing ranges
  • Operating Temperature: -30 to 140° F
  • Humidity Range: 5 to 95% (noncondensing)
  • Max Sense Voltage: 600 Vac