RIBMN24Q2C 2.75 in Track Mount 2 Output I/O Expander with 24 Vac/dc Power Input and 0-10 Vdc / 0-5 Vdc Control Input by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIBMN24Q2C
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 8 Bus. Days
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Coil Voltage24 Vac/dc
Contact2 SPDT
Contact Rating15 A, 10 A
Position IndicatorLED
SeriesRIB
Description
RIBMN24Q2C 2.75 in Track Mount 2 Output I/O Expander with 24 Vac/dc Power Input and 0-10 Vdc / 0-5 Vdc Control Input
  • Contact Ratings
    • 15 Amp General Use  @  125 Vac
    • 10 Amp General Use  @  277 Vac
    • 10 Amp Resistive  @  30 Vdc (N/O)
    • 7 Amp Resistive  @  30 Vdc (N/C)
  • 2 SPDT
  • Coil
    • 24 Vac
    • 24 Vdc
  • 2.75 inch Track Mount