RIBHX24BF Enclosed Relay 20Amp SPST 24Vac/dc Internal Fixed AC Sensor by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIBHX24BF
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 8 Bus. Days
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Coil Voltage24 Vac/dc
ContactSPST
Contact Rating20 A
Position IndicatorLED
SeriesRIB
Description
Do you need an all-in-one current switch and relay?
  • Don’t worry; you won’t have to build one yourself or combine multiple components
  • It is a feature-laden component that provides robust housing and a user-friendly design
  • 20 Amp SPST-N/O Relay: Delivers reliable switching
  • Fixed Current Switch: Accommodates a range of currents
  • 24 VAC/DC Coil: Adapts to various power sources