RIB24P30 Power Relay, 30 Amp DPDT, 24 Vac/dc Coil, NEMA 1 Housing by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIB24P30
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Coil Voltage24 Vac/dc
ContactDPDT
Contact Rating30 A
Position IndicatorLED
SeriesRIB
Description
  • When you need a relay that stands the test of time, look no further than the RIB24P30
  • Key Features
    • 30 Amp DPDT Relay: Provides powerful switching capabilities
    • 24 VAC/DC Coil: Compatible with various power sources