RIB2402B Power Relay, 20 Amp SPDT, 24 Vac/dc/208-77 Vac Coil, NEMA 1 Housing by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIB2402B
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Coil Voltage24 Vac/dc, 208~277 Vac
ContactSPDT
Contact Rating20 A
Position IndicatorLED
SeriesRIB
Description
  • It offers versatility and strong construction
  • As such, the RIB2402B is a popular choice among commercial and industrial clients alike
  • Key Features
    • Multi-Voltage Coil: Compatible with 24 VAC/DC or 208-277 VAC, guaranteeing great flexibility