RIB2401D Enclosed Relay 10Amp DPDT 24Vac/dc/120Vac by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIB2401D
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Coil Voltage24 Vac/dc, 120 Vac
ContactDPDT, 2CO
Contact Rating10 A
Position IndicatorLED
SeriesRIB
Description
  • NEMA 1 Housing: Promotes safety and durability in multiple environments
  • 10 Amp DPDT: Offers versatile switching capabilities
  • Multiple Coil Voltages: Accommodates 24 VAC/DC or 120 VAC