RIB2401B Enclosed Relay 20Amp SPDT 24Vac/dc/120Vac by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: RIB2401B
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 8 Bus. Days
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Coil Voltage24 Vac/dc, 120 Vac
ContactSPDT, 1CO
Contact Rating20 A
Position IndicatorLED
SeriesRIB
Description
  • The component can be used across many different electrical systems thanks to its adaptability
  • 20 Amp SPDT: Configurable SPDT, capable of handling demanding power applications
  • Multi-Voltage Coil: Accepts 24 VAC/DC or 120 VAC, which broadens use cases