RCT47-1000 14.5" Diameter Rogowski Coil by Accuenergy
Manufacturer: Accuenergy
SKU: RCT47-1000
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1-2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)1200
Ratio120mV/kA@60Hz
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Error %0.5
Opening (greatest dim.)14.5 in (369 mm)
SeriesRCT
Description
AccuEnergy’s RCTxx-1000 series of flexible revenue grade Rope CT’s output 120 mVac for every 1000 Aac @ 60 Hz on the primary conductor (or 100 mV @ 50 Hz)
  • Wire Lead Length 6.5 feet (2 meters)
  • When ordering the AccuVim II series additional information is required to measure beyond 1200A
  • RCTxx-1000 Input Range: 5A-1200A
  • Advantages of the Rogowski coil include
    • High accuracy
    • Wide measurement range
    • Wide frequency range
    • No additional integrator or power supply needed when used with the following Power Meters
      • AccuEnergy AccuVim II
      • Measurlogic DTS-310
      • Measurlogic DTS-307
      • eGauge
Multiple output ratio options are available such as 100mV/1000A, 40mV/1000A, 25mV/1000A, 10mV/1000A.