RCS-2405-VAR Three-Phase Rogowski Coil with 5 A Integrator by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: RCS-2405-VAR
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 1 in stock
Non-Stock Lead Time: 10 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500, 5000, 2500, 1000
Output5 A
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Supply Voltage24 Vdc
Error %1
Opening (greatest dim.)8 in (203 mm)
# of Inputs3
SeriesRCS
Description
Magnelab’s RCS-5A Series converts Magnelab RopeCT® input to 5 Aac RMS output
  • They are designed for use with any power meter or equipment with a 5 A current transformer input
  • The integrator ships with three RopeCTs and a 24 V DC power supply
  • An ideal replacement for bulky 5 A current transformers
  • 8ft, 600 V insulated leads (RopeCT to integrator)
  • Suggest 18 AWG wire or larger (not included) for connecting 5 A AC output