PSH100A100AB10 Dual 100 VA Power Supply, 120 Vac to 24 Vac, UL Class 2, Metal Enclosure by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: PSH100A100AB10
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 8 Bus. Days
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Product TypePower Supply
Supply Voltage120 Vac
Output24 Vac
SeriesPSH
Description
Functional Devices PSH100A100AB10 Power Supply Housed 2X 100VA 120-24Vac 10A breaker UL Class 2
  • This dual power supply unit efficiently converts 120 VAC to 24 VAC, offering twice the capacity with its pair of 100 VA outputs
  • It does all this while maintaining UL Class 2 compliance
  • Its integrated 10 Amp main breaker ensures safety and protection against overcurrents
  • Key Features
    • 120 VAC to 24 VAC: Efficient conversion with minimal waste
    • Dual 100VA Outputs: Offers added versatility for multiple use cases
    • UL Class 2 Compliance: Ensures compliance and safety while providing environmental protection
PSH100A100A SERIES
Model #120 Vac OutletsAuxiliary Output WireMain Breaker On Input PowerSecondary Configuration