PSB100AB10 Power Supply Bracket 100VA 120 Vac to 24 Vac w/ 10A Breaker by Functional Devices
Manufacturer: Functional Devices
SKU: PSB100AB10
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 8 Bus. Days
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Product TypePower Supply
Supply Voltage120 Vac
Output24 Vac
SeriesPSB
Description
Functional Devices Power Supply Bracket 100VA 120-24Vac w/ 10A Breaker + Terminal Cover UL Class 2, WAGO Connectors
  • Specifically upgraded with data center applications in mind, the PSB100AB10 delivers dependable 24 VAC power conversion from 120 VAC with a 100 VA rating
  • Key Features
    • 10 Amp Main Breaker – Protects against overcurrent and ensures safe operation
    • Open Bracket Panel Mount – Simplifies flexible installation
    • Efficient Power Conversion – Reliable 24 VAC output under load