MCT-0024-250 250A Input 4~20 mA Output AC Current Transducer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: MCT-0024-250
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 10 in stock
Non-Stock Lead Time: 2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)250
Output4~20mA
Shape/StyleSplit-Core
Supply Voltage20~30 Vdc Loop Powered
Error %2
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
# of Inputs1
SeriesMCT
Description
The MCT-0024-250 Split Core Current Transformer has a 4-20 mA DC output with a 24 mm opening
  • The MCT-0024-250 measures 250 Amp AC current
  • This 4-20 mA Output CT is powered from the 4-20 mA DC loop circuit
  • In most cases a loop voltage of 20 VDC is sufficient to power the device
  • However, if you are using a shunt in the current loop to generate a detectable voltage (e.g. 250 Ohm), you must take the voltage drop across the shunt into account
  • Of course you may also provide additional voltage to the 4-20 mA DC loop if necessary
  • The MCT-0024-250 is ± 2% accurate at full scale
  • Ripple within 2% of output voltage
  • It has a response time of 100 ms
  • 4-20 mA CTs are popular because they differentiate a fault condition from zero detection
  • With the MCT-0024-250, when there is no current on the primary, the measuring device will still see a 4 mA signal
  • Similarly, at the rated current, the measuring device will see 20 mA
  • However, when the loop circuit is broken for any reason, as you’d expect, the measuring device will see 0 mA, and the unit detects an error condition