JS36S-500A-V 500A Input 5 Vdc Output AC Current Transducer by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JS36S-500A-V
Availability: 21 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %< 2
Opening (greatest dim.)1.4 in (36 mm)
# of Inputs1
SeriesJS36S
Description
  • They have an over-voltage protection circuit to offer safe, fast and cost effective installation
  • Opening ∅ : 1.42 in (36 mm)
  • Input: 500 A
  • Output: 5 Vdc