JS24S-250A-VH 250A Input 10 Vdc Output AC Current Transducer by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JS24S-250A-VH
Availability: 0 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)250
Output10 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %< 2
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
# of Inputs1
SeriesJS24S
Description
  • They have an over-voltage protection circuit to offer safe, fast and cost effective installation
  • Opening ∅ : 0.94 in (24 mm)
  • Input: 250 Amps
  • Output: 10 Vdc