JS24S-250A-V 250A Input 5 Vdc Output AC Current Transducer by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JS24S-250A-V
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)250
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
# of Inputs1
SeriesJS24S
Description
  • They have an over-voltage protection circuit to offer safe, fast and cost effective installation
  • Opening ∅ : 0.94 in (24 mm)
  • Input: 250 Amps
  • Output: 5 Vdc