JS24FL-100A:333mV AC Current Transducers by J&D
Clearance Pricing
Manufacturer: J&D
SKU: JS24FL-100A:333mV
Availability: 1 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)100
Output0.333 Vac
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
# of Inputs1
SeriesJSF
Description
The J&D JSxxFL-xxx-333mV series of split-core current transformers offer 333mV at secondary from sensed primary current
  • APPLICATIONS
    • Power meter
    • Switchgear
    • Distributed measurement system
    • General Sets
    • Control panels
  • BENEFITS
    • Small-size, light-weight
    • Simple Installation
    • Over-Voltage protection circuit is installed
  • FEATURES
    • Isolated plastic case recognized according to UL94-V0
    • UL / EN 61010 - 1 certified
    • The "FL" version includes 8 inch leads. Longer leads are optional.