JS17S-200A:333mV Output AC Current Transducers by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JS17S-200A:333mV
Availability: 0 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)200
Output0.333 Vac
Shape/StyleSplit-Core
Error %0.5
Opening (greatest dim.)0.7 in (17 mm)
# of Inputs1
SeriesJS17S
Description
  • They have an over-voltage protection circuit to offer safe, fast and cost effective installation
  • Opening ∅ : 0.67 in (17 mm)
  • Input: 200 Amps
  • Output: 0.333 V