JRFS-080-1000A:5V Rogowski Coil with Integrator by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JRFS-080-1000A:5V
Availability: 1 in stock
Non-Stock Lead Time: 4 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)1000
Output5 Vdc
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Supply Voltage24 Vdc
Error %< 1
Opening (greatest dim.)3.1 in (80 mm)
# of Inputs1
SeriesJRFS
Description
The JRFS-080-1000A:5V Flexible Rogowski coil with integrator provide minimal error as a result of positional accuracy
  • The coils feature tight windings that result in a very thin coil
  • JRFS Specifications
    • Input : 1kA
    • Sensing Aperture Size : 80 mm
    • Integrator Output: 5 Vdc