JRFS-035Y Rogowski Coil with Integrator by J&D
Clearance Pricing
Manufacturer: J&D
SKU: JRFS-035Y-Integrator
Availability: 2 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)100, 800
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Supply Voltage24 Vdc
Error %< 1
Opening (greatest dim.)1.4 in (35 mm)
# of Inputs1
SeriesJRFS
Description
  • This coil is very effective and accurate for lower AC amperage
  • These provide minimal error that is a result of positional accuracy
  • Applications
    • Very high current monitoring
    • DC ripple measurement
    • Harmonics and transients monitoring
    • Power monitoring & control systems
    • Applicable in electronic watt-hour meter
  • Features
    • No danger from open-circuited secondary
    • High secondary output voltage & precise linearity error
    • Isolated plastic case recognized according to UL94-V0
    • Very low position sensitivity
Part NoInput Rating (A)Input Rating (A)
JRFS-035Y-C (100A:333mV)100333mv / 0.333 V