JM21NH-VH 10 Vdc Output DC/AC Current Transducer by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JM21NH-VH
Availability: 0 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)5, 10, 20, 25, 50
Output10 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %< 2
Supply Voltage24 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeAC, DC
Opening (greatest dim.)0.9 in (22 mm)
SeriesJMNH
Description
  • Designed for energy management with a convenient connection to most sub-meters
  • The split-core design allows for easy installation in existing architecture
  • MAIN CHARACTERISTICS
    • Current transformer and RMS circuit in a single case
    • Choice of primary current ranges: 5 to 250A (model dependent)
    • Available Outputs:
      • 0-5 Vdc (V)
      • 0-10 Vdc (VH)
      • 4-20mA (RMS)
    • 4-20mA DC output is proportional to the RMS value of the primary current
    • Accuracy: <2% of nominal primary current
    • Bandwidth: 50/60 Hz
  • APPLICATIONS
    • Automation and supervision
    • Safety and condition monitoring
    • HVAC & pumps
    • Refrigeration
    • Small industrial motors
    • Fans
    • Lighting
  • FEATURES
    • True-RMS (Bipolar DC in => Unipolar DC out)
    • Active 0-5 Vdc output proportional to the RMS value of the primary current
    • Single power supply (24 Vdc)
    • Operating range: -20°C to +60°C
    • Isolation test voltage : 3.5kV RMS / 50Hz / 1min
    • Sensing aperture : 21mm